اصلاح خاک های شور

اصلاح خاکهای شور

یک روش خیلی  ساده برای اصلاح خاکهای شور آبشویی می باشد که با آب با شوری پایین وکیفیت بالا صورت می گیرد.


مشکلات آبشویی خاک های شور:

  • فقدان یا كمبود آب با كيفيت مناسب به ويژه در مناطق خشك و نيمه خشك علي الخصوص زماني كه فصل رشدمان با تاخير همراه باشد .
  • وجود سفره آب زيرزميني در نزديكي سطح زمين ، اگر سطح سفره بالا باشد شوري خاك را تشديد مي كند و راه حل اين مشكل تنها زهكشي است .
  • وجود سخت كفه در خاك كه تقريبا همان مشكل بالا را ايجاد مي كند ، در رابطه با سخت کفه یا کفه شخم باید از شخم عميق استفاده كرد يا از لوله هاي زهكش استفاده نمود.
  • عدم مسطح بودن اراضي كه قبل از آبشويي نياز به تسطيح اراضي داريم .
  • كم بودن سرعت نفوذ آب در خاك يا كم بودن هدايت هيدروليكي خاك كه اگر به دليل سله باشد بايستي سله شكني صورت گيرد يا هدايت هيدروليكي خاك را با اضافه كردن ماده آلي و ايجاد ساختمان مطلوب در خاك بالا برد.

اصلاح خاك هاي سديمي و شور – سديمي :

اگر خاك سديمي باشد راه هاي اصلاح آن مشخص است ولي اگر شور- سديمي باشد بدترين كار اين است كه ابتدا مشكل شوري را برطرف كنيم و خاك را به خاك سديمي تبديل كنيم، در اين مواقع ابتدا بايد مشكل سديمي بودن را برطرف كرد بعد مشكل شوري را ، حتي يكي از راه هاي اصلاح خاك هاي سديمي تبديل آنها به خاك هاي شور- سديمي است كه البته اين راه اصلاح فرآيند كندي است .


اصلاح كننده هاي خاك هاي سديمي :


استفاده از اين اصلاح كننده ها به دو عامل بستگي دارد:

  • عدم وجود آهك در خاك
  • وجود آهك در خاك

عدم وجود آهك در خاك :‌ اين امر به منزله عدم وجود منبع ca در خاك است پس از بيرون بايد ca را اضافه كنيم .


وجود آهك :‌ اگر آهك در خاك ولي در عمق باشد به وسیله شخم عميق مي توان آهك را به سطح آورد . در صورت وجود آهك بايد كاري كرد كه آهك حل شود و ca آن آزاد گردد.

گوگرد عنصری و یون سولفات طی فرایندهای شیمیایی تولید اسید سولفوریک می کنند، اسید سولفوریک با آهک وارد واکنش شده و گچ(CaSO4)  را تولید میکنند کلسیم حاصل از آن با سدیم در فاز تبادلی قرار می گیرد و سولفات سدیم تولید می شود که بوسیله آبیاری از خاک خارج می شود و مشکل سدیمی بودن خاک برطرف می گردد.

تماس با ما

در حال حاظر پشتیبانی آنلاین نمیباشد شما میتوانید از طریق ایمیل تمام سوالات خود را مطرح کنید. با تشکر

با سلام آماده پاسخگویی به سوالات شما هستیم.

Click ENTER to chat